Skanowanie laserowe i inwentaryzacja budynków dla sześciu obiektów w Berlinie

Projekty 18 października, 2021

Skanowanie laserowe i inwentaryzacja budynków dla sześciu obiektów w Berlinie

Skanowanie laserowe i inwentaryzacja budynków dla sześciu obiektów w Berlinie

Latem 2021 roku wykonaliśmy skanowanie laserowe 3D sześciu budynków w Berlinie dla międzynarodowej firmy zajmującej się zarządzaniem inwestycjami w nieruchomości.

Zeskanowane obiekty znajdują się w ścisłym centrum Berlina o łącznej powierzchni ok. 16 000 m2. Kamienice zostały wybudowane przed II wojną światową i służą głównie jako przestrzeń biurowa dla lekarzy, prawników i międzynarodowych firm.

Celem projektu było uzyskanie pełnych rzutów wszystkich kondygnacji z obliczoną powierzchnią użytkową każdego pomieszczenia, piętra i całego budynku zgodnie z normą DIN 277. Skanowanie zostało wykonane w ciągu jednego tygodnia, a plany zostały w pełni dostarczone po trzech tygodniach.

W pierwszej kolejności musieliśmy uzgodnić terminarz ze wszystkimi najemcami, tak aby skanowanie mogło odbywać się bez przerw i nie zakłócało pracy żadnej ze stron.

Skanowanie laserem odbywało się w godzinach pracy i na oczach klientów, dlatego zwracaliśmy szczególną uwagę na to, aby być niezauważalnym. Skanowanie pojedynczego pomieszczenia trwało od 4 do maksymalnie 6 minut (idealny czas na zaparzenie kawy). Skanowanie biura o powierzchni 300m2 zajęło od 60 do 90 minut.

Wszystkie dane zapisane na karcie SD zostały przeniesione na stację roboczą z odpowiednim oprogramowaniem. Po przetworzeniu i zarejestrowaniu skanów w przestrzeni, uzyskaliśmy chmurę punktów dla każdego pojedynczego biura. Po utworzeniu wszystkich chmur punktów, połączyliśmy je w jeden układ współrzędnych dla całego obiektu. W ten sposób nasza chmura punktów wygląda jak model budynku 3D, składający się z milionów punktów. Klient nie potrzebował surowej chmury punktów, więc została zapisana na naszych serwerach. Wykorzystaliśmy ją do tworzenia planów budynków eksportując chmurę do programu CAD.