Inwentaryzacja pomieszczeń biurowych o pow. 75.000 m2

Projekty 4 maja, 2022

Inwentaryzacja pomieszczeń biurowych o pow. 75.000 m2

Nasz klient jest wiodącym dostawcą energii na terenie Niemiec. W swoim portfelu posiada zarówno udziały w komercyjnych, dobrze zlokalizowanych budynkach jak i całe obiekty na wyłączność.

 

Inwentaryzacja z użyciem lasera budowlanego

Całkowita powierzchnia do opracowania wyniosła około 75.000 m2 dla 47 obiektów. Skanowanie laserowe 3D odbywało się podczas normalnego czasu pracy wszystkich biur z zachowaniem ostrożności w związku z pandemią koronawirusa. Laser budowlany jest na tyle cichy i bezinwazyjny, a pojedynczy skan odbywa się na tak szybko, że operator był ledwie zauważalny.

W związku z rozmieszczeniem obiektów po całym kraju, został opracowany szczegółowy harmonogram uwzględniający dzień i godzinę każdej wizyty. Do przejechania było sumarycznie około 10.000 km, stąd planowanie obecności na każdej inwestycji co do godziny było tak ważne.

 

Czas trwania inwentaryzacji

Czas poświęcony na skanowanie laserowe budynku średniej wielkości (1200m2) wyniósł 3,5 godziny przy użyciu zaledwie jednego skanera. Najczęściej tego samego dnia była zarejestrowana chmura punktów, którą nasi inżynierowie mogli zaimportować do programu CAD.

Zeskanowanie wszystkich obiektów trwało około 200 roboczogodzin i zostało rozłożone na okres 2 miesięcy dla jednego operatora skanera. Po kolejnych 2 miesiącach do klienta dotarł ostatni rysunek.